U nedelju 2. septembra na vojnom aerodromu Batajnica održan je veliki međunarodni aeromiting povodom 100 godina srpskog vojnog vazduhoplovstva.
Miting je opravdao sva očekivanja i prema ocenama organizatora, učesnika i posetilaca bio je odličan. Dešavanja na aerodromu u Batajnici počela su u ranim prepodnevnim satima izložbom maketara. Skokovima padobranaca oko 11 sata najavljen je veoma bogat letački program.
Preko 150.000 posetilaca, po procenama organizatora, moglo je da uživa u uzbudljivom letačkom programu. Najveće oduševljenje publike izazvao je pilot italijanskog vojnog vazduhoplovstva koji je predstavio mogućnosti aviona "Eurofighter Typhoon". Ovaj avion je zajednički proizvod Velike Britanije, Italije i Španije i predstavlja najsavremeniji višenamenski borbeni avion. Proizvođači su ovaj avion predstavili ne samo publici na aeromitingu već i srpskim vlastima koje bi uskoro trebalo da se odluče kojim avionom će obnoviti flotu vojnog vazduhoplovstva.
Srbija ove godine slavi 100 godina od osnivanja vojnog vazduhoplovstva. U jesen 1912. Srbija je nabavila avione za svoju vojsku, pa je 24. decembra 1912. godine ustanovljena Vazduhoplovna komanda srpske vojske. Ona je imala aeroplansko odeljenje sa 12 aviona, balonsko odeljenje sa tri balona, vodoničnu centralu i golubiju poštu. Sedište komande je bilo u Nišu, na aerodromu na Trupalskom polju.
Srbija se nalazi među prvih 15 država na svetu koje su imale avijaciju i među prvih pet koje su koristile avione u borbenim dejstvima (Balkanski ratovi). Narednik Mihajlo Petrović (na fotografiji iznad) prvi srpski pilot, poginuo je na borbenom zadatku kod Skadra, 20. marta 1913. godine i prva je žrtva srpskog vojnog vazduhoplovstva, druga u svetu.
Veliku pažnju posetilaca na nedeljnom aeromitingu privukli su i nastupi ostalih učesnika (danski F-16, ruski MiG 29M2 i italijanski transportni Spartan C-27J).
Ruska akrobatska grupa "Striži" nastupila je sa tri aviona umesto sa pet koliko je bilo u planu. Međutim, to nije umanjilo vrhunsku predstavu na nebu koja je oduševila posetioce mitinga.
Osim letačkog programa održana je i veoma posećena izložba transportnih aviona. Za ulazak u američki Statotanker (Boeing KC-135R) čekalo se najduže. Veoma dugačak red ispred stepenica trajao je čitav dan. Ulazak je bio moguć i u turski Transall C-160 i ruski Iljušin IL-76.
Aeromitingu su prisustvovale brojne strane delegacije i državni zvaničnici Srbije. Miting je pratilo preko 550 akreditovanih domaćih i stranih novinara, a RTS je prenosio ceo program na svom drugom kanalu.
Opšti utisci organizatora, učesnika i posetilaca su da je Aeromiting ispunio očekivanja i da je njegova organizacija bila na zavidnom nivou.