Nekoliko dana nakon što su objavljeni rezultati istraživanja o (ne)efikasnosti britanske imigracione službe stigle su i najave da bi ona mogla stupiti u štrajk.
Čak 75% članova sindikata zaposlenih u imigracionoj službi (ISU – Immigration Service Union) glasalo je na internom referendumu za prekid rada. Štrajk je najavljen za sutra (10. maj 2012.) u trajanju od 24 časa, počev od ponoći. Razlog za štrajk je plan da se poveća starosna granica za odlazak u penziju na 65 godina.
Javnost u Velikoj Britaniji je šokirana najavljenim štrajkom najviše zbog nedavno objavljenih poraznih rezultata istraživanja o efikasnosti ove službe. Na aerodromu Heathrow pokazalo se da putnici čekaju nedopustivo dugo u redovima za pasošku kontrolu. Iako na svim terminalima najvećeg aerodroma u Evropi postoji mnoštvo šaltera dešava se često da rade samo dva, pa su tako putnici koji su se 30. aprila zadesili na Terminalu 4 morali da stoje tri sata u redu za pasošku kontrolu. Veliki procenat putnika čeka preko 45 minuta koliko je postavljeno kao cilj za putnike van Velike Britanije i Evropske Unije.
Aviokompanije su ogorčene ovakvim ponašanjem imigracione službe (UK Border Agency), a reakcije na gužve su sve češće i sa prizvukom panike pošto se opravdano strahuje kako će sve izgledati u vreme Olimpijskih igara kada se samo na ovom aerodromu očekuje više od 600.000 novih putnika.
Aviokompanije su se pobunile i protiv najave da one plate dodatno kroz aerodromsku nadoknadu kako bi se angažovalo više radnika na šalterima za pasošku kontrolu. Domaći British Airways nije oduševljen ovom idejom, ali svestan problema nije je u potpunosti odbacio. Direktor IAG-a koji je vlasnik British Airways-a, Vili Volš javno je optužio britansku vladu da je odgovorna za nerešavanje ovog problema.
Virgin Atlantic se snažno protivi inicijativi da aviokompanije plaćaju dodatno da bi više radnika bilo na šalterima. Lufthansa i Scandinavian Airlines su u izjavama za Financial Times podržali Volša u optužbama britanske vlade i takođe su se usprotivile ovoj ideji.
Britanska imigraciona služba je u poslednjih dve godine ostala bez 800 radnika, a očekuje se da će do 2015. još 700 službenika biti otpušteno iz službe. U ovoj službi trenutno radi oko 4.500 ljudi. Vlasnik i operator aerodroma Heathrow, BAA (British Airport Authority) optužuje britansko ministarstvo unutrašnjih poslova (Home Office) u čijoj je nadležnosti imigraciona služba (UK Border Agency) da nema jasan dugoročan plan za rešavanje sporne situacije.
Štrajk koji je najavljen za sutra tako izaziva podsemeh britanske javnosti pošto sudeći po bespotrebnim gužvama izgleda kao da su imigracioni službenici svakodnevno u štrajku.