Da biste za vaše putovanje pronašli najpovoljniju aviokartu potrebno je da primenite neke od sledećih postupaka:
- Izbegavajte da planirate putovanje u vreme značajnih događaja u mestu u koje putujete. Razna sportska, kulturna dešavanja ili sajmovi značajno povećavaju cene aviokarata pošto destinaciji raste potražnja i aviokompanije to koriste za ekstra zaradu.
- Izbegavajte da putujete tokom radne nedelje bez uključenog vikenda, pošto su karte na koje se ne primenjuje pravilo vikenda znatno skuplje.
- Planirajte putovanje na vreme i kupujte karte ranije. Ne treba preterivati pošto aviokompanije povremeno ubacuju promotivne tarife pa se može desiti da ste zbog želje da kupite jeftiniju kartu to uradili dosta ranije a da se onda pojavi promocija i da isto to što ste vi kupili bude jeftinije.
- Pratite sezonalnost ako putujete u interkontinentalnom saobraćaju. Letnja sezona i period oko Božića i Nove godine su uvek dosta skuplji kada letite ka Americi.
- Pratite sezone promocija. Aviokompanije stalno odobravaju promocije ali su periodi kada ih ima više posle novogodišnjih praznika ili posle sezone godišnjih odmora. Idealni meseci za putovanja su druga polovina januara, februar, oktobar i novembar. Aviokompanije često odobravaju namenske popuste poput “Dvoje po ceni jedne karte” povodom Dana zaljubljenih i slično.
- Budite fleksibilni sa datumima kada tražite karte. Pomeranja polaska ili povratka za par dana gore-dole može vam doneti značajne uštede.
- Pazite da putovanje koje može da bude fleksibilno ne ograničite plaćanjem hotela pre nego što proverite cene aviokarata. Izgubićete mogućnost da birate između više različitih tarifa i možda ćete morati da platite više.
- Pokušajte da odredite što preciznije datum povratka ali gledajte da tarifa omogućava promenu. Ako uzimate nepromenjivu kartu pazite da vam alternativa ne bude skupa, odnosno nemojte takvu kartu kupovati na rutama koje su veoma skupe već samo na onima gde uvek može da se nađe povoljna karta.
- Nemojte uzimati biznis klasu radi komfora na kratkim relacijama, Apsolutno je bespotrebno ako putujete do dva sata leta da imate par centimetara više za noge. Drugačije je ako idete na dalji put.
- Nabavite manji kofer maksimalnih dimenzija 115 cm u zbiru kako bi na kraćim putovanjima mogli da putujete bez registrovanog prtljaga i da tako uštedite ukoliko aviokompanija ovaj prtljag naplaćuje posebno (lowcost).
- Potrudite se da agentu što bolje objasnite sopstvene potrebe kako bi mogao da osmisli eventualno alternativan itinerer i da vam predloži neke druge datume.
- Potrudite se da se ne zamerate avioagentu kako bi bio uviđavan prilikom određivanja nadoknade za izdavanje aviokarte, Ako ste ga iznervirali tokom rezervacije to će vam pokazati tako što će vam naplatiti maksimalan iznos nadoknade ako ste pak bili jednostavni u zahtevima i fini daće vam popust.
molim vas pojasnite kakav popust moze da da zaposleni na izdavanju karata.
Poz. Nada
@Nada
Agencije za izdavanja aviokarata naplaćuju sopstvenu uslugu koja se zove “service fee” ili nadoknada za izdavanje karte. Ova nadoknada je klizna odnosno zavisi od komplikovanosti itinerera, od cene aviokarte, a može zavisiti i od klijenta, ako je stalni klijent ili ako je prijatelj sa agentom itd. Ukoliko je putovanje komplikovano i agent ima dosta posla da bi obezbedio sve tražene uslove agent može naplatiti maksimalnu nadoknadu. Iznos nadoknade nije propisan i zavisi od agencije. Uobičajeno se kreće od 10 do 30 evra za kartu u ekonomskoj klasi.