Kriza u kojoj se nalazi skandinavski avioprevoznik SAS uticala je na nagli pad prodaje karata za letove ove kompanije.
SAS je u ponedeljak objavio plan restruktuiranja prema kome je potrebno smanjiti broj zaposlenih sa 15.000 na 9.000 kao i uložiti značajna finansijska sredstva što pre kako bi kompanija mogla da ostane operativna.
Ovakve vesti izazvale su pad prodaje karata iz straha putnika zbog sve neizvesnije sudbine kompanije. Već u sredu je prodaja opala za 30%. Predstavnik za medije aviokompanije SAS, Johan Dyrendahl odbio je da komentariše ove informacije za Reuters, ali je kratko dodao da s obzirom na količinu loših vesti koje se objavljuju o ovoj kompaniji nije veliko smanjenje prodaje niti otkazanih rezervacija. On je priznao da kompanija dobija pozive zabrinutih putnika.
Kompanijski frequent flyer program Eurobonus je takođe pogođen vestima koje se objavljuju. Članovi ovog programa počeli su masovno da troše svoje ostvarene nagradne milje iz straha da bi u slučaju gašenja kompanije one mogle ostati neiskorišćene.
Program za spas SAS-a podrazumeva pored velikog broja otkaza i smanjenja plata, pa je trenutno najveći problem prihvatanje programa od strane zaposlenih i sindikata. Uprava im je dala rok do nedelje da prihvate program ili će u suprotnom svi biti u velikom problemu.
Jedan od direktora kompanije, koji je želeo da ostane anoniman, je za Financial Times izjavio da je SAS došao do samog kraja, s obzirom da već deset godina uzastopno beleži gubitke, a da su sada sva finansijska sredstva iscrpljena i da su najveći akcionari rekli da više nemaju novca kojim bi finansirali dalje operacije.
Četiri najveća akcionara SAS-a su vlade Švedske, Norveške i Danske, kao i švedski investiocioni fond porodice Wallenberg. Oni su se u poslednjem trenutku složili da obezbede dodatnu kreditnu liniju od pola milijarde dolara kao pomoć SAS-u, ali samo uz uslov da se postigne dogovor o merama štednje sa sindikatima do kraja ove nedelje.