Samo su francuski kontrolori letenja danas u štrajku zbog uvođenja jedinstvenog evropskog neba, dok su svi ostali odustali od štrajka.

Iako je štrajk trebalo da se održi širom kontintenta i svoje učešće u njemu bili su potvrdili i kontrolori iz Nemačke, Belgije, Španije, Holandije i mnogih drugih zemalja, on je otkazan.

Unija sindikata evropskih kontorlora letenja odložila je štrajk koji je bio planiran za 10. oktobar bez objave novog datuma.

Reakcija iz Ryanaira

Reakcije na štrajk iz Ryanaira su bile žestoke. Ova kompanija je za danas otkazala oko 70 letova ka Francuskoj.


Portparol ove kompanije izjavio da se radi o ogromnom nepoštovanju putnika i pozvao Evropsku komisiju da hitno reaguje i da kontrolorima letenja zabrani štrajkove isto kao što su uradile SAD.


"Neprihvatljivo je da putnici u Evropi trpe zbog ovakvih sebičnih akcija", izjavio je Ryanairov portparol.

Jedino francuski kontrolori nisu želeli da odustanu od protesta pa je on danas i počeo kako je i bio najavljen.

Zbog štrajka koji je danas u toku u Francuskoj mnogi letovi su otkazani, a oni koji nisu beleže veća kašnjanje. Prema procenama i očekivanjima kašnjenja će se produžiti i na sutrašnji dan. 

Letovi iz Beograda ka Parizu za danas nisu otkazani i nema očekivanih kašnjenja.

Jatov avion na letu JU 240 prema Parizu odleteo je jutros prema planiranom redu letenja. Wizz Airov let W6 4045 za Pariz Beauvais je planiran za 12:25.

IATA je prekjuče izrazila bojazan da bi današnji štrajk mogao da proizvede ogromne gubitke celoj industriji i da prouzrokuje probleme za više stotina hiljada putnika.

U Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) su nam potvrdili da oni danas ne učestvuju u ovom protestu.

Štrajk je planiran zbog protivljenja najavljenom ukrupnjavanju evropskog neba. Prema projektu Single European Sky treba da se formira nekoliko regionalnih oblasnih kontrola za celu Evropu, umesto desetine rasitnjenih kontrola letenja koliko ih sada ima. Na taj način bi se pojednostavile rute komercijalnih aviona, smanjili bi se znatno troškovi preleta i to bi bilo rasterećujuće za inače preopterećenu avioindustriju. Međutim, to bi značilo i gašenje mnogih oblasnih kontrola letenja što bi značilo da bi mnogi kontrolori ostali bez posla.