Huan Tripe (Juan Trippe)
osnivač Pan Am-a
(1899-1981)
Retko ko je u avijaciji povezan sa toliko novina kao što je to Huan Tripe, osnivač Pan American Airways-a (Pan Am). Mnogo toga u današnjoj avijaciji, od jeftinih karata pa do velikih aviona, je zasnovano na njegovim idejama.
Tripe je rođen u Nju Džersiju 1899. godine. Diplomirao je na univerzitetu Jejl (Yale University) i započeo svoj radni vek na Vol stritu (Wall Street). Avijacija mu je bila uvek u mislima, pa je posmatrajući neke od svojih bogatih poznanika, uočio tržište avio taksi usluga i osnovao Long Island Airways. Uskoro je preneo svoj kapital u Colonial Air Transport, koji je sklopio važan ugovor za prevoz poštanskih pošiljaka što mu je omogućilo da u komercijalnom smislu raširi krila.
Karibi su mu privukli pažnju. Bila je potrebna nova kompanija da zadovolji rastuću potražnju, pa je Tripe osnovao Aviation Corporation of America, koja će uskoro prerasti u Pan American Airways. Prvi let je bio u oktobru 1927. godine, sa Ki Vesta (Key West) na Floridi do Havane na Kubi. Pan Am je beležio uspeh za uspehom, postavši prva aviokompanija koja je letela preko Pacifika i Atlantika koristeći avion Clipper – leteći brod. Čarls Lindberg je bio zaposlen kao Tripeova desna ruka obezbeđujući kompaniji prava na sletanja i analizirajući rute i avione.
Tripe je vizionarski kupio akcije kineske nacionalne korporacije što mu je omogućilo da pruža usluge i u domaćem kineskom saobraćaju. Postao je i partner u Panagri, zajedničkom poslu sa brodskom kompanijom Grejs (Grace Shipping Company), gde je obavljao letove ka Južnoj Americi, a pod njegovim vođstvom Pan Am je preuzeo Mexicana-u i njome rukovodio dugi niz godina.
Dve se velike inovacije ističu u Tripeovoj bogatoj karijeri. Uprkos što je u početku svojom avio taksi kompanijom prevozio slavne i bogate, on je smatrao da letenje treba da bude dostupno svima. Pan Am-ov uspeh mu je dao podsticaj koji mu je bio potreban da bi 1945. godine kreirao prvu na svetu turističku klasu, režući do tada normalnu cenu povratnog leta za više od polovine. Avio industrija nije toplo prihvatila ovaj postupak pa je Ujedinjeno Kraljevstvo zabranilo Pan Am-u da prodaje ove jeftine karte zbog čega je aviokompanija počela da leti za Šenon u susednoj Irskoj. Ovaj nesrećni obrt imao je i jednu srećnu posledicu, kada je nastala čuvena irska kafa koja je služena putnicima da se ugreju čekajući let preko noći. Na žalost mnogih, nije bilo te količine alkohola koja bi učinila da putnici zaborave na jeftine aviokarte.
Era masovnih putovanja mnogo duguje Tripeovom vizionarstvu. On je čak osnovao i InterContinental hotele kako bi mogao da smesti sve veći broj putnika Pan Am-a.
Ako ga napraviš, ja ću ga kupiti
Tripeova opsesija niskim cenama dopunjavala je njegovu fascinaciju mlaznjacima. On je ubrzo uvideo prednosti novog dizajna i bio je prvi koji je novim Boeing-om 707 preleteo Atlantik. 707 je bio dva puta brži od do tada korišćenog propelerca i mogao je da preveze dva puta više putnika. Vlasnik Pan Am-a je shvatio da će češćim letovima većim avionom moći još da snizi cene karata.
Ovakav način razmišljanja doveo je do nastanka novog aviona koji će biti neraskidivo povezan sa Tripeom. 1965. godine on je zatražio od predsednika Boeing-a Bil Alena (Bill Allen) da počne da pravi avion posle koga će svi dotadašnji avioni izgledati kao patuljci. Boeing 747 je rođen posle legendarnog razgovora dvojice predsednika: "Ako ga napravite, ja ću ga kupiti" – rekao je Tripe, na šta je Alen odgovorio "Ako ga kupite, ja ću ga praviti".
Osnova za novi avion Boeing-u su bili radovi na kargo avionima. Visoko postavljena pilotska kabina i legendarna grba za svoj izgled duguju velikim vratima za kargo avione koja su bila napred.
747 koji je započeo svoj komercijalni život u januaru 1970. postao je ikona darujući avijaciji najprepoznatljiviju siluetu. U to vreme se smatralo da se cela kompanija stavlja na kocku zbog novog aviona. Ako je i tako bilo, onda se svakako isplatilo.
Preko 1.500 aviona 747 je isporučeno do danas, koji su prevezli više od 3,5 milijarde putnika. Ovaj tip aviona je leteo 78 milijardi nautičkih milja, koliko bi bilo 100.000 povratnih putovanja do Meseca. Njegov najnoviji model 747-8, treba krajem ove godine da uđe u komercijalnu upotrebu.
Nažalost, 747 je učestvovao i u gašenju Pan Am-a. Prevelika rana narudžba ovog aviona prouzrokovala je velike troškove tokom naftne krize 1973. Pan Am je takođe izgubio svoju jedinstvenu poziciju američke kompanije koja svoje usluge može da pruža širom sveta, pošto su vazduhoplovne vlasti počele da dozvoljavaju i drugim kompanijama sa razvijenim domaćim saobraćajem da uspostavljaju interkontinentalne linije. Ali do tada se već Tripe povukao iz svakodnevnog odlučivanju o kompaniji. Umro je 1981, mnogo pre nego što bi bilo ko mogao i da zamisli svet bez Pan Am-a.
Trippe-ovo liderstvo osiguralo je da Pan Am kao njegova zaostavština bude upamćen kao jedna od najuspešnijih i najinovativnijih aviokompanija koje su ikada postojale na svetskoj pozornici.
(Tekst objavljen na engleskom jeziku u čaospisu Airlines International, br. 34, okt-nov 2011)