U međunarodnoj organizaciji Ujedinjenih nacija za civilni aviosaobraćaja (ICAO) postignut je globalni dogovor o programu za trgovanje emisijama štetnih gasova (ETS) zbog koga se u prošloj i ovoj godini razvio trgovinski rat između Evropske unije sa jedne i svih ostalih sa druge strane.
Postignut dogovor predviđa globalan program za trgovanje emisijama štetnih gasova koji bi trebalo da bude razvijen ne pre 2016. godine i koji će morati da prihvate sve aviokompanije na svetu.
Ovim dogovorom se takođe zahteva od Evropske unije da obustavi primenu svog sopstvenog programa sve dok ne zaživi globalni program u kome će svi morati da učestvuju.
Dogovor postignut pod okriljem ICAO je oduševljeno prihvaćen u avioindustriji širom sveta, a svoje slaganje sa dogovoren iskazalo je i evropsko udruženje avioprevoznika koje se najglasnije protivilo posebnom evropskom programu tvrdeći da on samo dodatno otežava evropskim aviokompanijama poslovanje i da ih čini manje konkurentnim u odnosu na neevropske avioprevoznike.
Ilustracija: Nadležnost EU ETS programa je samo u granicama Evrope
Prema evropskom programu trgovanja emisijama štetnih gasova sve aviokompanije koje lete od ili do evropskih destinacija moraju da se prijave u program i da unapred kupuju kvote za emitovane štetne gasove. One same takođe moraju da rade godišnja merenja i predračune i da na osnovu količine emitovanih gasova traže dodatne kvote ili prodaju viškove. Na ovaj način se formira berza kvotama za emisiju štetnih gasova i stvara se specijalan mehanizam po kome kompanije koje emituju više štetnih gasova plaćaju više, dok se onima koje su imale manji utivaj na životu sredinu vraća deo uloženog novca kao stimulans za dalje smanjenje zagađenja.
Niko nije osporavao ovakav program, ali su mnogo osporili njegovu delimičnu primenu na Evropu pošto se na taj način ne postiže ništa u cilju smanjenja zagađenja i zaštite životne sredine, ali se ujedno u velikoj meri komercijalno utiče na aviokompanije i dovodi do bespotrebnog povećanja troškova letenja i poskupljenja aviokarata.