Aviokompanije Star alijanse koje lete sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" prve su otpočele sa prijemom putnika koji su se za let prijavili sopstvenim mobilnim telefonom. Čekiranje mobilnim telefonom je u poslednje vreme moguće na svim značajnijim aerodromima u Evropi i svetu.
"U ponedeljak, 1. avgusta, beogradski aerodrom Nikola Tesla je aktivirao brzu traku za putnike biznis klase kao i za putnike koji su se za svoj let čekirali preko interneta i mobilnog telefona" – rekla nam je Ksenija Kavedžić, rukovodilac putničkog prihvata i otpreme na aerodromu. Brza traka (fast lane) se nalazi ispred pasoške kontrole na izlasku iz Srbije. Kavedžić je pojasnila da "putnici koji putuju sa beogradskog aerodroma Nikola Tesla imaju mogućnost da se preko sajtova aviokompanija od kuće ili preko mobilnog telefona čekiraju (registruju za let) i da svoj kupon za ukrcavanje (boarding card) dobiju u vidu sms poruke na svom mobilnom telefonu".
"Još prošle godine smo na aerodromu uveli dva pulta za web čekiranje u terminalu 2. Na aerodromu očekujemo da će porasti broj putnika koji se samostalno čekiraju putem interneta. U planu je da beogradski aerodrom do kraja godine dobije i dva kioska za automatsko (samostalno) čekiranje putnika."
Putnici koji se na taj način budu prijavili za let a sa sobom nose prtljag koji treba da se preda na šalteru, to mogu uraditi na takozvanim "drop off" šalterima a to su uglavnom šalteri za biznis klasu.
Prednost samostalnog čekiranja bilo putem kioska na aeodromu, putem interneta ili preko mobilnog telefona je u izbegavanju velikih gužvi na šalterima. Ovaj vid čekiranja je pouzdan, jednostavan i potpuno bezopasan. Putnik se veoma jednostavno prijavljuje za let, bira svoje sedište i prtljag koji predaje.
Ukoliko se prijavljuje preko kioska na aerodromu na njemu se automatski štampa traka koja ima funkciju kupona za ukrcavanje i traka za prtljag koji potom treba samo spustiti na šalteru "drop off". Ukoliko se čekira preko interneta, potrebno je da odštampa svoj kupon za ukrcavanje i da se sa njim i svojim prtljagom prijavi na brzom šalteru (obično je to šalter biznis klase). Tamo će predati torbu. Najjednostavnije je čekiranje preko mobilnog telefona. U jednostavnoj automatskoj proceduri putnik se može putem interneta sajta aviokompanije za mobilni telefon prijaviti za let, izabrati sedište, prijaviti prtljag i dobiti kupon za ukrcavanje koji je u vidu sms poruke u kojoj je 3D kod (QR kod). Prtljag je potrebno samo spustiti na "drop off" šalter a putnik se direktno upućuje na gejt na ukrcavanje i tamo se prijavljuje na skeneru prinoseći kod koji je dobio u poruci na mobilnom telefonu. Nakon toga može da se ukrca na let.
Ovakvim vidovima prijave za let putnici mogu uštedeti i nekoliko sati. Ako putuju samo sa ručnim prtljagom, ušteda je još značajnija zato što je u tom slučaju dovoljno da se na aerodromu pojave pre zatvaranja gejta što je obično od 20 do 30 minuta pre poletanja aviona (ovo treba proveriti sa svakom pojedinačnom aviokompanijom).
Aerodrom je instalirao potrebnu opremu ali dalje korišćenje ovakve usluge zavisi i od aviokompanija i od njihovog sistema za čekiranje koji koriste. Tako je trenutno sa beogradskog aerodroma moguće izvršiti čekiranje mobilnim telefonom samo za pojedine aviokompanije iz Star Alliance čije čekiranje obavlja Austrian Airlines. To su pored Austrian Airlines-a i Lufthansa, Swiss i LOT.
Air France i Alitalia podržavaju čekiranje putem mobilnog telefona ali samo za određeni broj destinacija među kojima još uvek nema Beograda. Slično je i kod Spanair-a. Ostale aviokompanije koje lete iz Beograda nemaju mogućnost čekiranja putem mobilnog telefona.
Na beogradskom aerodromu su sve veće gužve a one su posebno izražene na pasoškoj kontroli u odlasku kao i na svim drugim aerodromima. Putnik koji bude koristio brzu traku za prolaz neće imati ispred sebe nekoliko stotina putnika u redu i znatno ranije će proći pasošku kontrolu tako da će mu ostati više vremena za aktivnosti po želji i u zavisnosti od ponude na aerodromu.