Kako Aviokarta.net saznaje, predstavnici turskih vazduhoplovnih vlasti dolaze u Srbiju krajem januara da počnu pregovore sa našim vlastima o novom sporazumu o vazdušnom saobraćaju.
Promet u vazdušnom saobraćaju između dve države poslednjih godina je višestruko uvećan najviše zahvaljujući velikim pritiscima tržišta. Značajan ograničavajući činilac u razvoju saobraćaja između dve zemlje je sporazum po kome se on odvija, a koji je na snazi od 1953. godine.
Sporazum o vazdušnom saobraćaju između Federativne Narodne Republike Jugoslavije i Republike Turske na snazi je od 1953. godine i iako više nema prve potpisnice, on i dalje važi pošto ga je Republika Srbija nasledila, a u međuvremenu nije potpisan drugi savremeniji sporazum.
Ovaj zastareli sporazum koji predviđa reciprocitet dva izabrana nacionalna avioprevoznika u obavljanju redovnog saobraćaja i koji ne reguliše pitanje čarter saobraćaja, trebalo je da bude zamenjen početkom devedesetih godina prošlog veka. U trenutku kada je novi sporazum bio spreman za potpisivanje raspala se Jugoslavija, pa je on odbačen sa turske strane. Sve nove države nastale raspadom Jugoslavije su potpisale nove bilateralne sporazume sa Turskom (i drugim državama), samo je Srbija nastavila da poštuje stare jugoslovenske sporazume koji datiraju iz perioda nakon drugog svetskog rata.
Ovaj sporazum je bio razlog za brojne nesporazume u srpsko-turskim privrednim odnosima. Dve države nisu mogle da se saglase oko načina na koji treba da se odvija vazdušni saobraćaj, pa je tako tokom prethodnih godina do javnosti dospelo nekoliko ozbiljnih problema.
…………………………………………
Foto: Pegasus Airlines je nedavno prvo odbijen za dozvolu, pa mu je kasnije izdata
Novi sporazum biće savremen i uzeće u obzir potrebe i mogućnosti tržišta. On najverovatnije neće biti poput sporazuma o otvorenom nebu ali će biti veoma liberalan i uvažiće realnost. Sporazum će regulisati odvijanje redovnog linijskog saobraćaja, ali će i precizirati obavljanje čarter saobraćaja tokom letnje turističke sezone.
Sporazum bi trebalo da već ove sezone bude na snazi, a njegovo potpisivanje čekaju tri turske aviokompanije koje su već krajem prošle godine podnele zahteve za čarter saobraćaj u nastupajućoj letnjoj sezoni. Zahteve su do sada podneli Sky Airlines, Pegasus Airlines i Onur Air. Da li će novi sporazum omogućiti da sve tri kompanije dobiju i dozvole ili će se i ove godine primenjivati neka nepisana pravila ostaje nam da vidimo nakon sastanka vazduhoplovnih vlasti koji je planiran za kraj januara. Turski avioprevoznici su navedenim redom podnosili zahteve, a kako Aviokarta.net saznaje neki od njih bi želeli da osim iz Beograda tokom leta saobraćaju i iz Niša.