Lufthansa je na jučerašnjem sastanku upravnog odbora potvrdila nagađanja medija da osniva lowcost (niskobudžetnu) aviokompaniju koja će početi sa radom početkom naredne godine.
Nova aviokompanija biće u stoprocentnom vlasništvu Lufthanse i preuzeće sve njene letove unutar Nemačke i Evrope. Interkontinentalni letovi i evropski letovi iz glavnih čvorišta Lufthanse u Frankfurtu i Minhenu ostaće matičnoj kompaniji.
Germanwings, koji je u sistemu Lufthanse, biće okosnica novog niskotarifnog prevoznika. Letovi koji budu izdvojeni iz Lufthanse u novu kompaniju biće dodati letovima Germanwingsa čime će se stvoriti mreža sa prometom od preko 18 miliona putnika u prvoj godini.
Osnivanje zavisne niskotarifne aviokompanije je deo reorganizacionog paketa Lufthanse koji ima za cilj smanjenje troškova i štednju, kako bi se komapnija izvukla iz gubitaka i prevazišla krizu.
"Spajanje naših nemačkih i evropskih direktnih letova stvaramo ogromne mogućnosti za poboljšanje efikasnosti", rekao je izvršni direktor Lufthanse Kristof Franc u zvaničnom saopštenju. "Naš cilj je da ovi letovi postanu profitabilni i da ostanu pod jednim kišobranom", dodao je Franc predviđajujući da će operativni profit nove kompanije dostići više stotina miliona evra. Troškovi restruktuiranja će iznositi od 100 do 200 miliona evra. Naziv i brend nove kompanije biće poznati u narednim mesecima.
Lufthansa nije jedina velika aviokompanija u Evropi koja se odlučila na pokretanje sopstvene niskotarifne aviokompanije. Izdvajanje operacija u novu i jeftiniju zavisnu aviokompaniju postalo je praksa kod velikih kako bi se postigle uštede u poslovanju, smanjili troškovi i zaobišle nepovoljne odredbe kolektivnih ugovora sa zaposlenima.
Španska Iberia je tako osnovala niskotarifnu kompaniju Iberia Express u koju je prenela nekoliko aviona i veliki broj radnika, kojima je pak nova kompanija ponudila znatno manje plate i lošije uslove rada.
British Airways bi nešto slično mogao uraditi sa nedavno kupljenim prevoznikom BMI na koga bi mogao prebaciti neke od svojih manje prifitrabilnih evropskih letova.
Italijanska Alitalia ima svog niskotarifnog prevoznika Air One, koji posluje po sasvim drugačijem konceptu, ali je u potpunosti u sistemu Alitalije. Air France-KLM grupa planira da napravi sličnu stvar kao i Lufthansa i da iskoristi svog niskotarifnog avioprevoznika Transavije (Transavia) kao okosnicu buduće unutarevropske niskotarifne mreže linija, koja bi bila u sistemu velikih Air France-a i KLM-a.