U Beogradu se redovno održavaju regrutacije za kabinsko osoblje velikih aviokompanija.

Zainteresovane devojke i mladići koji ispunjavaju osnovne uslove za ovaj posao bez prethodnog predznanja mogu da se prijave i da pokušaju svoju sreću.

Ukoliko budu izabrani u kabinski tim najvećih aviokompanija na svetu to bi im svakako promenilo život i otvorilo mnogo novih mogućnosti.

Život kabinskog osoblja nije baš lagodan i svi koji razmišljaju da im "kancelarija" bude na preko deset hiljada metara iznad zemlje treba da budu spremni na naporan režim ali i na veoma veliku odgovornost.

Prvenstvena uloga kabinskog osoblja je bezbednost i briga o putnicima tokom leta. Osnovna obuka koju stjuardese i stjuarti prolaze sastoji se od raznih kurseva. Polaznici kurseva za kabinsko osoblje prolaze obuku iz oblasti sigurnosnih procedura (teorijsko i praktično), prve pomoći, plivanja i spašavanja na vodi kao i protivpožarnu obuku.


Foto: Posluživanje putnika je tek sporedna uloga kabinskog osoblja, (c) Emirates

Šef Jatovog trening centra Vladan Simonović smatra da je aviokompanijama najbolje da samostalno obrazuju polaznike za sopstvene potrebe.

"Najbolje je kada prevoznici školuju svoje kadrove od nule. To je idealno školovanje, koje počinje od osnovnih pojmova avijacije, a polaznici prolaze vašu školu i vaše standarde, vi ih poznajete i od početka radite sa njima", kaže Simonović.

Jatov trening centar ima jednu od najstarijih škola za kabinsko osoblje na svetu, koja je počela sa radom početkom sedamdesetih godina prošlog veka u okviru Jatovog školskog centra.

U ovom centru danas se obavlja obuka za kabinsko osoblje za potrebe Jat Airways-a, ali i za sve zainteresovane osobe sa strane.
 

………………………………………
Foto: Ivana Subotić, postala stjuardesa 2010. u okviru akcije "Nova lica Jata", (c) Blic Žena

Cena kursa po osobi košta 330 evra za veće grupe od 6 do 12 polaznika, ili 432 evra po osobi za manje grupe do šest kandidata. Ova cena obuhvata teoretsku nastavu, priručnike i praktični deo nastave. Teoretski deo kursa traje tri radne nedelje.

Praktični deo nastave obuhvata posete avionu, vežbe u simulatoru i pet letova na redovnim linijama Jata, u pratnji instruktora. Ukupna cena kursa sa troškovima ispita i sa izdavanjem sertifikata košta bez PDV-a oko 880 evra.

Ipak zainteresovani treba da znaju da dobijanje sertifikata ne znači i dobijanje posla.

"Aviokompanije skoro nikada ne zapošljavaju strance, osim arapskih kompanija, kojima je to poslovna politika. Međutim oni ne primaju kandidate koji imaju već ranije završene druge škole. Njihova politika je da sami školuju polaznike", upozorava Simonović.


Foto: Reklama za regrutaciju kabinskog osoblja Qatar Airways-a, (c) Qatar Airways

Zbog ovakve politike velikih kompanija, školovani stjuarti i stjuardese nemaju baš puno mogućnosti da se zaposle nakon samostalno završene obuke. Tada može nastati daleko veći problem, pošto se njihovi sertifikati moraju potvrđivati u praksi. Na svakih 12 meseci kabinsko osoblje mora da polaže testove za obnavljanje sertifikata.

Ukoliko u tom periodu nisu leteli (ako nemaju stalan posao), onda za obnovu sertifikata treba da plate dodatno 200 evra. Ako dva puta obnove sertifikat (period od tri godine), a nemaju letačkog iskustva u tom periodu, onda se njihov sertifikat više ne može obnoviti bez ponovnog pohađanja kompletnog kursa.

Simonović savetuje sve zainteresovane kandidate za ovaj posao da ili sačekaju neki budući Jatov konkurs za kabinsko osoblje ili da se pojave na nekoj od brojnih regrutacija koje organizuju arapske aviokompanije u Beogradu s vremena na vreme. U prošloj godini u Beogradu su boravili predstavnici aviokompanija Emirates i Qatar Airways. Oni koji budu ispunjavali uslove i budu primljeni, dobiće besplatan kurs prema standardima aviokompanije i na kraju kursa će imati obezbeđen i posao.

Osim znanja engleskog jezika, poželjno je i znanje još jednog svetskog jezika. Ostale uslove aviokompanije različito propisuju. Tako na primer, Emirates, traži da kandidati nemaju vidljivih tetovaža dok nose Emirates unifromu, da imaju minimum 21 godinu i da kada stoje na prstima mogu ispruženim rukama da dosegnu 212cm. Jat Airways traži najmanje 25 godina, srednju školu i plivanje na 100 metara za manje od tri minuta.