Na redovnom godišnjem sastanku IATA koji je nedavno završen u Majamiju, doneta je odluka o pokretanju inicijative za optimizaciju transporta ručnog prtljaga.
Problem smeštaja ručnog prtljaga u kabinu aviona je sve prisutniji, a posebno je došao do izražaja sa pojavom lowcost prevoznika koji dodatno naplaćuju predati prtljag, što putnike navodi da nose što veće kofere u besplatni ručni prtljag.
Ovo je izazvalo veće gužve u kabini, pa su mnoge kompanije pribegle vanrednim rešenjima; uvedene su dve kategorije ručnog prtljaga: manji koji ostaje besplatan i veći koji se dodatno plaća, ili garantovani ručni prtljag i onaj kome se ne može garantovati transport unutar kabine.
Radeći zajedno sa aviokompanijama, članicama IATA, pronađeno je rešenje za ručni prtljag. Izračunato je da su optimalne dimenzije ručnog prtljaga, koje garantuju njegovo smeštanje u kabinu, 55 x 35 x 20cm.
Avioprevoznici trenutno imaju propisane različite dimenzije, ali većina prihvata torbe nešto veće nego što je to IATA sada izračunala. Znači li to da će se uskoro pravila za prevoz ručnog prtljaga na globalnom nivou promeniti i to na štetu putnika?
U IATA tvrde da se to neće desiti, pošto nove dimenzije neće biti obavezno pravilo, već samo smernice avioprevoznicima i garancija da je prtljag koji je u tim dimenzijama sasvim ok.
IATA planira da napravi sporazume sa proizvođačima kofera i da se ubuduće koferi koji se uklapaju u ove nove dimenzije fabrički obeleže posebnim logotipom "IATA Cabin OK".
Ipak, uprkos tvrdnjama IATA, mnogo aviokompanija koje sada dozvoljavaju veće dimenzije ručnog prtljaga već razmatra inicijativu. Navodno je interes pokazalo već 30 do 40 kompanija, među kojima i neke od najvećih na svetu poput Lufthanse, Emiratesa ili Qatar Airwaysa.