Evropska komisija je donela odluku da zamrzne primenu ETS programa na godinu dana uvažavajući protivljenje celog sveta ovom programu.
ETS program je zapravo šema trgovanja kvotama za emisiju štetnih gasova (ugljen-dioksida). Ovakve šeme se primenjuju već godinama u raznim industrijama u Evropi, ali je prvi put ove godine šema uvedena u avioindustriju tj. u vadzušni saobraćaj.
Uvođenjem obaveznog trgovanja emisijom štetnih gasova Evropska unija je izazvala revolt širom sveta, pošto je on postao obavezan za sve aviokompanije koje lete od/do Evropske unije. Prema pravilniku ETS programa, obavezno je merenje ispuštanja ugljen-dioksida prema celokupnom letu, uključujući i onaj deo koji je van Evropskog vazdušnog prostora, što su druge strane u ovom sproru smatrale grubim nametanjem nadležnosti Evropske unije van njenih granica.
Aviosaobraćaj se zbog ovoga našao na ivici svetskog trgovinskog rata. Kina je zapretila da će će odustati od nabavke evropskih aviona, Rusija je navela da će ponovo uvesti taksu za prelet preko Sibira, koji je najkraća ruta između Evrope i Dalekog istoka, dok su Amerikanci zapretili uvođenjem fiksne ekološke takse evropskim aviokompanijama.
Najveće štete su imale upravo evropske aviokompanije, koje su ostale potpuno nezaštićene, a jedine bi imale posledice prouzrokovane sa svih strana da se kojim slučajem trgovinski rat razbuktao kako je pretilo. Oni bi platili skupu cenu i to više puta, za svaku stranu po jednom.
Zato je najveći protivnik primeni ETS programa bilo upravo Udruženje evropskih aviokompanija (AEA), koje je više puta tražilo od Evropske komisije da odustane od primene ove šeme, da je odloži i da je u cilju postizanja trajnog rešenja uskladi sa partnerima van Evropske unije.
AEA je zato prva i reagovala na najnoviju vest da će Evropska komisija zamrznuti primenu programa na godinu dana.
……………………………………
Foto desno: Atar Husain Kan (Athar Husain Khan), generalni sekretar Udruženja evropskih aviokompanija (AEA)
"Zadovoljni smo što je Komisija (EU Commision) imala sluha za gledište aviokompanija po ovom pitanju. Kako su se pojačale međunarodne tenzije zbog ovog problema, evropske aviokompanije su se suočile sa veoma izglednom diskriminacijom i odmazdom na ključnim svetskim tržištima. Pojedine aviokompanije, članice udruženja, su se već srele sa operativnim preprekama u pojedinim zemljama", rekao je Atar Husain Kan, generalni sekretar Udruženja evropskih aviokompanija.
Prema odluci Evropske komisije, evropske aviokompanije će i dalje morati da kupuju određene kvote za ispuštanje štetnih gasova, ali samo za letove u okviru Evropske unije što će značiti da će samo putnici unutar Evrope osetiti dodatne takse kroz cene karata, što je krajnje nezadovoljavajuće rešenje ukoliko bi takva situacija potrajala duže vreme.
Kako se u tom slučaju radi o beznačajnom udelu u količini ispuštenog ugljen-dioksida u svetu, Husain Kan smatra da je to upravo dokaz nesposobnosti jednog regionalno ograničenog programa da značajno utiče na problem svetskih razmera. AEA se oduvek zalagala za globalan pristup rešenju ovog problema.