U saradnji sa Jat Tehnikom i uz njihovu stručnu podršku Aviokarta.net je pripremila seriju tekstova o aerodromskim procedurama koje prolazi jedan avion. Od trenutka sletanja pa do narednog leta avioni se nalaze u "turnaround" fazi, kada se njima bave razne aerodromske službe. U prethodna tri teksta  iz ove serije pokušali smo da opišemo kako izgledaju procesi sa druge strane aerodromskog stakla: turnaround (obrt) aviona, tehničke provere, čišćenje, dopuna goriva, ukrcavanje i iskrcavanje putnika, a u poslednjem tekstu iz ove serije pišemo prtljagu.

Paralelno sa tehničkom proverom aviona, vrši se istovar starog i utovar novog putničkog prtljaga. U to vreme kapetan proverava i potvrđuje nivo goriva u avionu i nakon toga daje dozvolu da novi putnici mogu da uđu u avion.

Prilikom ulaska putnika u avion "na rampi" se vrši još jedna provera ručnog prtljaga. Ako je neko od putnika sa sobom poneo prtljag koji ne može da se unese u putničku kabinu, onda se ta torba "skida" sa aviona i prebacuje se u prtljažnik. Ovako skinuta torba ne ulazi u standardnu proceduru kao i ostali predati prtljag, već se putniku vraća po dolasku na destinaciju na rampi. 

Torba koja je "skinuta" iz ručnog prtljaga bilo u gejtu bilo na rampi može biti naplaćena dodatno na licu mesta. Putnici treba da budu oprezni u ovakvim situacijama pošto su te doplate višestruko veće nego kada se plaćaju unapred, prilikom rezervacije.

Ako se radi o manjem turboelisnom avionu, onda će se sav veći ručni prtljag staviti u taj spoljni prtljažnik bez doplate putnika (ovo se uvek radi na letovima Jatovih ATR-72 aviona).

Rukovanje prtljagom može biti krivac za velika kašnjenja leta. Prema podacima SITA za prošlu godinu 77% problema sa prtljagom su posledica nekog pogrešnog rukovanja na aerodromima.

Najviše se problema dešava kod transfernih putovanja, kada osim putnika i koferi moraju da promene avion, međutim dešavaju se i razni drugi problemi. Zato je veoma važno da svaki kofer ima svoju nalepnicu (baggage tag) koja predstavlja njegov kupon za ukrcavanje i njegovu identifikaciju.

Strogi bezbednosni standardi strogo zabranjuju prevoz neidentifikovanog prtljaga avionom. Ukoliko se desi da neki kofer izgubi svog vlasnika tokom presedanja to nije ništa strašno, oni će se ponovo spojiti kasnije. Ali, ukoliko prtljag izgubi svoju nalepnicu to može izazvati ogromne probleme aerodromskom osoblju, aviokompaniji i svim putnicima.


(c) SITA, Grafički prikaz kretanja prtljaga na aerodromu

Branislav Antić, aviomehaničar Jat Tehnike nam objašnjava situaciju zbog koje može doći do velikog kašnjenja leta.  On nam je objasnio šta se dešava kada se prilikom utovara prtljaga pojavi kofer bez identifikacije:

"Zagubi se bagaž, ne zna se ko mu je vlasnik i onda mora da se radi provera. Bagaž ne sme da uđe u avion ako se ne zna ko mu je vlasnik. Onda se dešava da se sve torbe iznose napolje i da putnici izlaze napolje takođe i pokazuju svako na svoju torbu. Ona torba koja ostane ne sme ući u avion. Ona se vraća u aerodromsku zgradu i postaje predmet interesovanja službe za izgubljen prtljag".

…………………………………..
Foto levo: Neraspoređeni prtljag na platformi ispred aviona

Ako se desi da neko od putnika bude "skinut" sa leta, tj. bude mu odbijeno ukrcavanje iz bilo kog razloga, onda se i njegov prtljag mora izneti. Avion ne sme poleteti dok se taj prtljag ne pronađe i iznese, a to može prilično potrajati.

Ponekad se mora cela količina prtljaga izneti napolje dok se ne pronađe pravi kofer. Kako bi se izbeglo da radnici koji rade na utovaru-istovaru zagledaju svaku prtljažnu nalepnicu moguće je da se zamoli putnik čiji se prtljag traži da ga identifikuje. Tako se može značajno ubrzati procedura.