Etihad Airways će sa Vladom Srbije u četvrtak 1. avgusta potpisati Sporazum o strateškom partnerstvu u vođenju aviokompanije Jat Airways, koja će promeniti ime u Air Serbia.

Da će ime Jat Airways otići u istoriju današnjem dnevnom listu "Informer" je potvrdio Siniša Mali, savetnik za ekonomska pitanja prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića i osoba koja je ispred Vlade Srbije bila direktno zadužena za pregovore sa Etihadom.

Reci mi kako da te zovem?
S obzirom da će srpska aviokompanija dobiti novo ime, Aviokarta.net se raspitala o jezičkim pravilima za upotrebu novog imena prema novom pravopisu srpskog jezika iz 2010. koji je izdala Matica srpska.


Novo ime srpske aviokompanije "Air Serbia" je na engleskom jeziku i prema pravopisu srpskog jezika se može pisati u izvornom obliku kao "Air Serbia", ako se piše latinicom ili transkribovano kao Er Serbija (Ер Сербија), ako se piše latinicom (ili ćirilicom).

Kada se piše u izvornom obliku u slučaju promene po padežima treba dodati glas "J" između "I-A", "I-E" i "I-U". U nominativu u izvornom obliku je "Air Serbia", ali kada se menja po padežima onda je: Air Serbije, Air Serbiji, Air Serbiju, Air Serbijo, Air Serbiom, Air Serbiji.


Nije pravilno pisati ili izgovarati novo ime kao Er Srbija ili Air Srbija.

On je rekao i da će u Air Serbiju vrlo brzo stići i dva nova aviona Airbus A319 sa novim imenom i bojama kompanije. Kako će ubuduće izgledati avioni Air Serbije javnost će moći da vidi u četvrtak na zakazanoj konferenciji za novinare u beogradskom hotelu Hyatt.

Prema ovom sporazumu Etihad će preuzeti upravljanje kompanijom i to će se desiti već tokom avgusta, iako je ranije bilo planirano da to bude od 1. oktobra, uz pojedine nezvanične naznake da bi moglo biti odloženo do 1. januara.

Međutim, prema najnovijim informacijama Etihad odmah ulazi u Jat Airways iz koga odlazi kompletan trenutni menadžment.

"Svi koji sada rukovode Jatom su već prošlost", potvrdio nam je izvor iz Etihada, u odgovoru na pitanje da li će sadašnji v. d. direktora Jata Velibor Vukašinović dobiti otkaz zbog navodnog protivljenja sporazumu sa ovom kompanijom.

Mali je takođe govorio o budućem upravljanju Air Serbiom za koju je rekao da će biti u većinskom vlasništvu Republike Srbije (51%) dok će Etihad Airways imati 49% akcija. U novu kompaniju država će uložiti 100 miliona dolara, isto koliko i Etihad, koji će odmah dati 40 miliona dolara i dva nova aviona Airbus A319 (iz lizinga), a do kraja godine će nabaviti još osam aviona. Mali nije precizirao šta će biti sa dugom Jata i da li će ga država preuzeti.

Air Serbia će od zimskog reda letenja krenuti u ekspanziju prema regionu Istočne Evrope što je promena u odnosu na prvobitne najave da će se fokusirati na region bivše Jugoslavije i Balkana. Prema planovima biće otvorene nove linije ka Varšavi, Pragu, Budimpešti, Bukureštu, Sofiji, Varni, Kijevu.

Namera novog rukovodstva je da od Beograda napravi čvorište koje će povezati Istočnu Evropu sa regionom Bliskom istoka i Istočnog Mediterana. Prema Zapadnoj Evropi neće biti nikakvih promena kao ni prema našem regionu.