Srpska nacionalna aviokompanija bi mogla da ostane bez dozvole za obavljanje saobraćaja u zemljama Evropske unije i Zajedničkog vazduhoplovnog područja EU sa okolnim zemljama (ECAA), ukoliko ne bude promenjen način upravljana koji je predviđen Sporazumom o strateškom partnerstvu sa Etihad Airwaysom.
Sajt Aviokarta.net je došao u posed pisma koje je Evropska komisija uputila Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije i njenom direktoru Milanu Živanoviću.
U pismu koje je Evropska komisija poslala Direktoratu 2. avgusta 2013. iznet je komentar na informaciju o promeni vlasničkog udela u Jat Airwaysu.
Generalni direktorat za mobilnost i transport Evropske komisije smatra "da je učešće Etihad Airwaysa od 49% vlasničkog kapitala u Jat Airwaysu u skladu sa ECAA ugovorom i odredbama Regulative 1008/2008 o opštim pravilima za obavljanje usluga vazdušnog prevoza u Zajednici, koja će početi da se primenjuju u Srbiji tokom drugog prelaznog perioda navedenog ugovora".
Međutim, ovo telo isto tako smatra da je efektivna kontrola Jat Airwaysa prešla u ruke države koja nije članica ECAA što je suprotno gore navedenoj Regulativi. Evropska komisija izvodi zaključak da "Srbija ne bi bila u stanju da se usaglašava sa odredbama ECAA ugovora sve dok pravila za Jat Airways kontrolu upravljanja ne budu promenjena ili njegova licenca opozvana".
Evropska komisija je na ovo upozorila Direktorat civilnog vazduhoplovsta u pismu koje je uputila pre dve godine (09. avgusta 2011) tadašnjem direktoru Nebojši Starčeviću. Tada je, na osnovu informacija da je u planu privatizacija Jat Airwaysa, EK dala preporuke u kojima je navela da osim što je neophodno da Jat ostane u većinskom vlasništvu neke evropske kompanije i efektivno upravljanje ovom kompanijom ne sme biti prepušteno nekome van ECAA inače će najkasnije do kraja drugog prelaznog perioda primene ECAA sporazuma Jat ostati bez licence, odnosno bez privilegija koje imaju domaći (evropski) avioprevoznici.
U Direktoratu su nam potvrdili da su poslali službeni odgovor, koji ne mogu da nam daju bez službenog zahteva. Međutim, kako smo nezvanično saznali ovaj odgovor nije otklonio sumnje Evropske komisije po pitanju Sporazuma i ona je nakon njega poslala još jedno pismo za zahtevom da za dodatna pojašnjenja.