Air France će od letnjeg reda letenja (april 2013) ukinuti redovan let Pariz-Beograd zbog neprofitabilnosti ove linije.
Linija neće biti ugašena u potpunosti, ona će biti samo suspendovana dok traje kriza i dok traje reorganizacija kompanije. Za to vreme se neće gasiti beogradsko predstavništvo i linija će se održavati kroz kod šer (code share) sporazum sa Jat Airways-om.
Prema još uvek nepotvrđenim informacijama Jat Airways će od aprila naredne godine uvesti i drugi dnevni let prema Parizu (posle podne), a Air France će staviti svoju oznaku na oba dnevna leta čime će se postići profitabilnost i sačuvati transferni putnici prema Severnoj Americi.
Informacija o suspenziji leta je još uvek nezvanična, ali se očekuje da će do kraja ove nedelje ona biti i zvanično potvrđena, kada će i letovi sa ove linije biti izbrisani. Naš izvor potvrđuje da postoje veoma male, gotovo nikakve šanse da se ova odluka u poslednjem trenutku promeni.
Beograd nije destinacija za poslovne putnike
Razlozi za gašenje linije su brojni, ali je glavni neprofitabilnost. Iako je broj putnika na ovoj liniji bio zadovoljavajući, i prihodi ostvareni od prodaje karata nisu bili mali, ipak je linija donosila gubitke. Kao glavni razlog nam je navedeno to što Beograd nema poslovnih putnika.
Beograd nije biznis destinacija, u ovaj grad ne dolaze poslovni ljudi, ili ih ima veoma malo. Poređenja radi, Air France prema Bukureštu ima četiri do pet letova dnevno u saradnji sa TAROM-om i na tim linijama je gotovo polovina poslovnih putnika. Beograd je izrazita etnička destinacija i u poslednje vreme emitivna turistička destinacija, a to je loša kombinacija za velike sisteme kao što je Air France.
Sporni kod-šer sa Jat Airways-om
Kako je Aviokarta.net saznala, glavni okidač za suspenziju linije je prošlogodišnji prekid kodšer sporazuma sa Jatom. U Air France-u nisu bili za ovaj prekid saradnje, ali su dobili direktivu od francuskih vazduhoplovnih vlasti, uz obrazloženje da su avioni Jat Airways-a nesigurni i da se ne sme dozvoliti da francuska nacionalna aviokompanija prodaje letove, koji se obavljaju takvim avionima, kao svoje. Jat-ovi avioni su mesecima bili izloženi vanrednim pregledima na pariskom aerodromu zbog čega su bila česta kašnjenja. Iako su Jatovi avioni sasvim sigurni, inače ne bi mogli da lete nigde u Evropi, Francuzi su doneli takvu odluku, na štetu Air France-a koji je izgubio veoma dragoceni jutarnji let Jata.
Ostao im je samo svoj let, koji je opet imao izuzetno nepovoljan red letenja, a koji se nije mogao promeniti. Dobra vremena letenja (slotovi) dodeljeni su profitabilnijim linijama, tako da je linija prema Beogradu spletom nesrećnih okolnosti postala nepopravljiva i u kompaniji su bili prinuđeni da donesu jedinu moguću odluku. S obzirom da su Jatovi avioni pod konstantnom inspekcijom francuskih vazduhoplovnih vlasti, ali da su rezultati poslednjih meseci pozitivni, Air France-u će biti dozvoljeno da ponovo uspostavi code share sa Jatom od narednog letnjeg reda letenja. Pregovori sa srpskom nacionalnom aviokompanijom su u toku.
Povratak kad prođe kriza ?
Rečeno nam je da ova odluka nije loša i da je ona neophodna da bi se linija sačuvala za neka bolja vremena. Očekuje se da će kriza biti završena do kraja naredne godina i da će 2014. doneti mnogo bolje okolnosti.
Osim Beograda, Air France nije najavio gašenje drugih linija u Evropi, ali je najavio brojna smanjenja letova, pa i prema Zagrebu i Ljubljani. Ove dve destinacije su takođe neprofitabilne, i vrlo je verovatno i njihovo gašenje uskoro. Smanjenje broja letova samo je poslednji pokušaj da se linije sačuvaju.