Na današnji dan, 7. oktobra 1933, pre 80 godina osnovana je aviokompanija Air France udruživanjem više francuskih prevoznika tog doba.
Tog dana spojeni su u jedno: Air Orient (osnovan 1929), Compagnie Generale Aeropostale (poštanska kompanija osnovana 1918. u Tuluzu), Societe Generale de Transport Aerien (najstarija putnička kompanija, osnovana 1919) i Compagnie International de Navigation Aeriene (osnovana 1920, kao francusko – rumunska aviokompanija).
Nova kompanija je najzvana Air France i veoma brzo je postala jedna od najvećih na svetu sa razgranatom mrežom linija unutar Evrope i prema brojnim francuskim kolonijama u severnoj Africi i drugde u svetu.
Tokom Drugog svetskog rata kada je Francuska bila okupirana od strane nacističke Nemačke, Air France nije prekidao svoje operacije, ali ih je izmestio u potpunisti u Kazablanku u Maroku.
Nakon rata Air France je nacionalizovan, a ubrzo je u francuskom parlamentu doneta odluka o formiranju nacionalne aviokompanije (Compagnie Nationale Air France) čiji većinski vlasnik je Vlada Francuske sa 70% udela.
Na čelo Air Francea postavljen je jedan od najistaknutijih francuskih političara, levičar Maks Iman (Max Hymans) koji je u svom trinaestogodišnjem vođenju kompaniji postigao fantastične rezultate.
On je modernizovao kompaniju, uveo mlazne avione i formirao flotu zasnovanu na avionima Sud Aviation Caravelle i Boeing 707.
Posebno je omiljen u bivšim francuskim kolonijama zato što je svesrdno pomagao osnivanje njihovih nacionalnih aviokompanija. Učestvovao je u formiranju tuniske kompanije Tunisair, alžirske Air Algerie i marokanske Atlas Air (kasnije Royal Air Moroc).
Vodio se pametnom politikom da je bolje da im pomogne da ranije formiraju svoje nacionalne kompanije koje će mu posle biti prijatelji, nego da ignoriše njihovo nacionalno buđenje i da kasnije dobije kompanije neprijatelje.
…………………………………….
Foto: Max Hymans, prvi posleratni direktor Air France
Air France i danas veoma dobro sarađuje sa tim kompanijama i u njima ima prave i iskrene prijatelje što je dokaz da je Imanova politika bila ispravna.
Air France je 1949 bila jedna od kompanija osnivača Međunarodnog udruženja vazduhoplonih telekomunikacija poznatog i danas kao SITA (Societe International de Telecommunications Aeronautiques). SITA je vodeći proizvođač informacionih tehnologija u avioindustriji danas i ona je dala najznačajniji doprinos razvoju rezervacionih, bezbednosnih, prtljažnih sistema u aviosaobraćaju.
Air France u periodu hladnog rata čini jednu od najvećih i najpoštovanijih aviokomapnija na svetu. Ona zajedno sa American Airlinesom i Pan Amom jedina dobija pravo da leti do aerodroma Tempelhof i Tegel u izolovanom Zapadnom Berlinu. U to vreme Air France postaje prava globalna aviokomapanija koja leti do svih delova sveta.
Foto: Air France-ov Vickers Viscount iz 50-tih godina XX veka
Sa svojim najjačim konkurentom britaniskim British Airwaysom, Air France radi zajednički na razvoju supersoničnog putničkog aviona Concorde. Ovaj avion je imao svoj prvi komercijalni let 21. januara 1976. godine kada su u isto vreme poleteli avioni iz Londona prema Bahreinu i iz Pariza prema Rio de Žaneiru (preko Dakara). Ovaj događaj se smatra veoma značajnim za vazduhoplovnu istoriju. Konkord je leteo brzinom većom od brzine zvuka, pa mu je za let između Pariza i Njujorka bilo potrebno tri sata i 20 minuta.
Air France je raspolagao sa šest aviona Concorde, od kojih je jedan doživeo kobnu nesreću 25. jula 2000. godine na aerodromu Charles de Gaulle. Ostali su povučeni iz saobraćaja kada je prestala tražnja za letovima ovim avionom (maj 2003). Od pet aviona, jedan je ostavljen na aerodromu u Parizu, a ostali su podeljeni. Jedan je završio u Smithsonian National Air and Space muzeju u SAD, jedan u Muzeju automobila i tehnike u Zishajmu u Nemačkoj, jedan je deo stalne postavke francuskog Muzeja vazduhoplovstva na aerodromu Le Bourget (Le Burže) i jedan je vraćen u fabriku u Tuluzu.
Foto: Air Franceov Concorde
Air France postaje okosnica nove vazduhoplovne grupacije Groupe Air France, formirane 1990. godine spajanjem sa još dva francuska prevoznika – Air Inter, koji je leteo u domaćem saobraćaju i UTA koji je leteo na međunarodnim linijama.
Groupe Air France postaje jedan od osnivača Skyteam alijanse u junu 2000. godine zajedno sa aviokompanijama Delta Air Lines, Aeromexico i Korean Air, a tri godine kasnije spaja se sa holandskim avioprevoznikom KLM formirajući jednu kompaniju koja je nazvana Air France – KLM.
Današnji Air France se, kao i sve druge aviokompanije, bori sa dugogodišnjom finansijskom krizom koja vlada u svetu. U toku je petogodišnji program restruktuiranja kompanije i njene sveobuhvatne reforme "Transform 2015", koji za cilj ima smanjenje operativnih i administrativnih troškova. Planirano je otpuštanje nekoliko hiljada radnika, gašenje mnogih linija ali i fokusiranje na interkontinentalni saobraćaj koji dosta dobro stoji i koji donosi kompaniji značajne prihode.
Foto: Air France je bio jedan od prvih korisnika Airbusa A380
Unutarevropski saobraćaj se reorganizuje tako što je formirana regionalna aviokomapnija HOP! koja je preuzela jedan deo linija sa manjom tražnjom, a u planu je i formiranje lowcost prevoznika. Tu ulogu je Air France dodeli svom ogranku Transavije, koja će sa aerodroma Orly leteti ka evropskim gradovima.
U sklopu programa ukinuta je i linija od Beograda do Pariza, ali je Air France ostao prisutan na našem tržištu preko svoje kancelarije. Na liniji do Pariza saobraća sa srpskim nacionalnim avioprevoznikom Jat Airways (Air Serbia, ubuduće) i na njegovim letovima ima svoje oznake. Ukoliko to mogućnosti dozvole Air France će se u narednim godinama vratiti u Srbiju.
Air France je danas jedan od najvećih avioprevoznika na svetu. U svojoj floti ima preko 250 aviona, a među prvima je u saobraćaj uveo superdžambo, najveći avion današnjice (Airbus A380). Ova kompanija leti do preko 200 destinacija na svim kontinentima osim Australije. Osim što je jedna od najvažnijih karika Skyteam alijanse zajedno sa svojim partnerima iz iste Delta Air Linesom i Alitalijom obavlja zajednički transatlantski saobraćaj. Air France poseduje i globalni nagradni program Flying Blue koji su usvojile i mnoge druge aviokompanije.
Air France ima veoma visok nivo usluga koju pruža putnicima. Na svojim interkontinentalnim letovima postoji više različitih putnih klasa prilagođenih različitim potrebama putnika ali i regionima do kojih lete. Ova kompanija je među prvima u svetu uvela i premijum ekonomsku klasu pokrenuvši revoluciju u razvoju usluga koje se pružaju putnicima.
Moto Air Francea je "Učinimo nebo najboljim mestom na Zemlji". Pogledajte ovde detaljan istorijski prikaz aviokompanije Air France.