Aerodromi u Beogradu i Nišu su imaju veoma važnu ulogu u borbama sa poplavama u Srbiji.

Na ova dva srpska aerodroma sleteo je veliki broj aviona i helikoptera koji su dopremali ogromne količine humanitarne pomoći, spasioce i opremu neophodnu za evakuaciju i spašavanje ugroženog stanovništva na velikom području centralne Srbije.

Prvi avion Iljušin Il-76 je sleteo već u petak, 16. maja u 8:10  na aerodrom Konstantin Veliki u Nišu.

Poplavljen aerodrom
Sportski aerodrom Rudine pokraj Smederevske Palanke stradao je u poplavama koje su zadesile ovaj grad. Aerodrom i svi mali avioni koji su smešteni na njemu su u potpunosti poplavljeni.

Odmah za njim je još jedan ruski Iljušin Il-76 sleteo i na beogradski aerodrom Nikola Tesla.

Ovim avionima je u Srbiju stiglo stiglo 76 spasilaca, dva specijalna vozila, desetak čamaca kao i velika količina humanitarne opreme.

U Niš je stigao i Edvard Nikolajevič Čižikov, zamenik ruskog ministra za vanredne situacije, koji je potvrdio da će spasioci ostati u Srbiji dokle god to bude potrebno.

Dva dana kasnije u Niš je sleteo i drugi Iljušin Il-76, a tog dana u večernjim satima su stigla i dva specijalna vojna helikoptera Kamov Ka-32 koji mogu da prime 15 putnika i veliku količinu tereta.

Ova dva helikoptera je poslala Ruska Federacija i oni će biti stacionirani na aerodromu i reagovaće po potrebi u ugroženim područjima.

U ponedeljak, 19. maja na niški aerodrom je sletelo još dva ruska Iljušina Il-76 koji su dopremili veliku količinu humanitarne pomoći. Sledećeg dana je i prvi ruski Kamov krenuo u misiju slanja pomoći. On je poleteo za Šabac gde je isporučio tri tone pomoći za stanovništvo u okolnim selima koja vode borbu da odbrane savske nasipe.

"U ovakvim situacijama se zaista pokazuje da je jedan aerodrom u Srbiji nedovoljan", rekao je direktor niškog aerodroma Dragan Bugarinović, dočekujući četvrti ruski Iljušin.

"Naš aerodrom je, pogotovo što je u njemu smešten Centar za vanredne situacije, pokazao da sa veoma dobrim kapacitetima i sa veoma obučenim ljudstvom koje vrlo efikasno obavlja ove poslove daje svoj izuzetan doprinos u ovoj situaciji", dodaje Bugarinović.


Foto: Helikopter Ka-32 pred poletanje iz Niša za Šabac i Iljušin Il-76 u pozadini, (c) Aerodrom Konstantin Veliki Niš
 

Na beogradski aerodrom Nikola Tesla je takođe sleteo veliki broj aviona i helikoptera koji su nosili pomoć. Samo u dva dana vikenda u Beograd su sletela dva teretna Antonova An-12 koji su dovezili pomoć Ujedinjenih Nacija, zatim tri Iljušina Il-76, po jedan iz Rusije, Belorusije i Azerbejdžana.

Helikopteri koji su poslati da učestvuju u evakuaciji stanovništva su stigli na beogradski aerodrom iz Austrije (dva), Mađarske (dva), Belorusije (dva), Nemačke, Makedonije, Slovenije i Bosne i Hercegovine.


Foto:Ruski Iljušin Il-76 na beogradskom aerodromu Nikola Tesla


"Na aerodrom je ovih dana obavljen veliki broj aviooperacija transportnih aviona i helikoptera i to je sve obavljano paralelno sa redovnim saobraćajem. Sve vreme je aerodrom funkcionisao normalno. Naš rad u ovakvim situacijama je usaglašen sa republičkim Kriznim štabom za vazdušni saobraćaj", rečeno nam je na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu.

Osim dva velika aerodroma u akcijama su učestvovala i letelište u Vojki i aerodrom u Paraćinu, sa kojih su poletali sportski i školski avioni lokalnih aero-klubova koji su učestvovali u akcijama izviđanja i osmatranja terena iz vazduha, kako bi se što jasnije sagledala situacija, pomoglo ugroženima i utvrdila oštećenja infrastrukture.