Štrajk kontrolora letenja u Francuskoj je ušao u drugi dan.
Prema informacijama koje je medijima dostavio francuski Generalni direktorat civilnog vazduhoplovstva (DGAC) i danas je kao i juče otkazano oko 1800 letova što predstavlja skoro polovinu svih planiranih letova sa francuskih aerodroma.
Štrajk je pogodio sve aerodrome u Francuskoj i otkazanih letova ima na oba pariska aerodroma (Charles de Gaulle i Orly), na aerodromu Beauvais (Bove) zatim u Nici, Marseju, Lionu, Bordou. Putnici se savetuju da pre polaska na aerodrom provere status svog leta.
Kako je danas saopštio sindikat francuskih kontrolora letenja, štrajk koji je prvobitno bio najavljen da će trajati tri dana, do petka 14. juna rano ujutro, biće prekinut dan ranije. Očekuje se već u četvrtak rano ujutro da dođe do normalizacije saobraćaja.
Međutim, sindikalna organizacija koja okuplja više od 25.000 evropskih kontrolora letenja iz više zemalja Evropske unije, najavila je mogućnost da se sa štrajkovima nastavi i u drugim zemljama. Ovaj sindikat ima brojno članstvo u Austriji, Belgiji, Velikoj Britaniji, Bugarskoj, Češkoj, Francuskoj, Mađarskoj, Italiji, Letoniji, Portugalu i Slovavačkoj.
Kontrolori letenja se protive inciijativi Evropske komisije za formiranje Jedinstvenog evropskog neba (Single European Sky), kojim bi se povećala efikasnost i smanjili troškovi. Kontrolori se plaše gubitka posla, pošto predloženi sistem predviđa regionalizaciju evropskog neba, koje bi se kontrolisalo iz samo nekoliko regionalnih kontrola letenja umesto kao do sada iz velikog broja oblasnih kontrola letenja koje su u ovom obliku formirane davne 1955. godine.
Povodom štrajka oglasili su se zajedničkim saopštenjem Asocijacija evropskih aviprevoznika (AEA), Evropska asocijacija biznis avioprevoznika (EBAA), Evropska asocijacija niskotarifnih avioprevoznika (ELFAA) i Evroska asocijacija regionalnih aviprevoznika (ERA), koji se najoštrije protive štrajku kontrolora letenja i pozivaju Evropsku komisiju da najzad posle osam godina tumaranja u mraku pokrenu sa mrtve tačke projekat Jedinstvenog evropskog neba i prebace ga iz koncepta u realnost.
Oni smatraju da je ovaj koncept od ogromnog značaja za avioprevoznike zato što bi doneo ogromne uštede (od 14 miliona evra dnevno), omogućio bi efikasnije obavljanje saobraćaja i bolju kontrolu emisije štetnih gasova.