Austrijske vazduhoplovne vlasti nisu izdale dozvolu aviokompaniji Emirates da pojedine svoje letove od Dubaija do Beča obavlja avionom Airbus A380 kako bi "zaštiti sopstvene ekonomske interese".
Emiratesu je osim korišćenja najvećeg aviona na svetu odbijen i zahtev za još jednim nedeljnim letom kao i postavljanje oznake Qantasa na letove do Beča.
Austrijske vlasti su veoma oštro reagovale i izazvale burne reakcije kako Emirates-a i njenog direktora Tima Klarka, tako i cele svetske vazduhoplovne javnosti.
Emirates već leti do Beča 13 puta nedeljno i nameravao je da tokom aktuelnog letnjeg reda letenja pojača ovu liniju sa dodatnim polaskom, sa većim avionom kao i sa kodšer sporazumom sa svojim najnovijim partnerom australijskim Qantasom.
Pod izgovorom nacionalnih ekonomskih interesa austrijske vlasti su odbile sve zahteve ove bliskoistočne aviokompanije.
Aviokarta.net je nedavno sa velike vazduhoplovne konferencije u Ženevi izveštavala o rastućem strahu evropskih avioprevoznika i aerodroma od bliskoistočnih aviokompanija. Ovakav protekcionistički postupak austrijskih vazduhoplovnih vlasti nije prvi koji se u Evropi dogodio.
Od maja prošle godine traje otvoreni sukob nemačke Lufthanse i Emiratesa. Kada je arapski prevoznik zatražio dozvole da uspostavi direktne linije od Dubaija do Berlina i Štutgarta oglasila se Lufthansa koja je rekla da to ne bi bilo fer s obzirom da ova kompanija već leti do četiri nemačka grada i da bi sa novim linijama bila ozbiljno povećana već postojeća disproporcija. Lufthansa je rekla da ne može da prognozira niti da utiče na odluke nemačkih vazduhoplovnih vlasti, ali je takođe i otvoreno rekla da će njihovo odgovor biti negativan. I bio je – Emirates nisu dobile dozvolu za željene letove.
Nemačka Lufthansa grupa je osim avioprevoznika Lufthanse vlasnik i švajcarskog prevoznika Swiss kao i austrijskog prevoznika Austrian Airlines, koji bi najviše bio ugrožen novim kapacitetima Emiratesa u Beču.