Juče (16. avgust) u Nacionalnoj agenciji turističkih agencija (YUTA) održan je važan sastanak povodom kratkotrajnog poremećaja u redovnosti čarter saobraćaja.
Povod su bila kašnjanja čarter letova u periodu od 14. do 16. avgusta koje obavlja srpski nacionalni avioprevoznik Jat Airways.
Zbog ovih kašnjenja YUTA je izdala saopštenje za medije u kome obaveštava javnost da će ubuduće preduprediti takve situacije. Ujedno je saopšteno i da je poremećaj saobraćaja nastao usled tehničkih razloga, zbog čega je YUTA uputila izvinjenje putnicima.
Očigledno tim povodom juče je u Juti na sastanku pristustvovao i predstavnik Jat Airways-a, Đorđe Vukotić, direktor prodaje za Srbiju i zapadni Balkan. On je sa članovima uprave ovog udruženja postigao dogovor koji bi trebalo primenjivati u situacijama kada se dogode kašnjenja.
Prema ovom dogovoru Jat će momentalno obaveštavati zakupce u čarter saobraćaju o eventualnim promenama u odnosu na ugovorena i objavljena vremena letenja i kontinuirano sve do rešavanja problema.
Sa druge strane zakupci u čarter saobraćaju (turističke agencije) preuzimaju obavezu da primljenu informaciju o kašnjenjima odmah proslede putnicima i subagentima.
Na aerodromu će biti preduzete sve mere da se putnicima daju potrebne informacije, kao i eventualne usluge koje su predviđene propisima u aviosaobraćaju.
Dogovorom je takođe precizirano da će se odštetni zahtevi putnika zbog kašnjenja razmatrati između Jata i zakupaca i da će se rešavati u svakom pojedinačnom slučaju dogovorno.
Dogovor koji je postignut je u potpunosti u saglasnosti sa Zakonom o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju. Prema ovom zakonu aviokompanija koja je operativni prevoznik, u ovom slučaju Jat Airways ima obavezu obaveštavanja javnosti i putnika o kašnjenju letova, ima obavezu detaljnog informisanja putnika o njihovim pravima i ima obavezu obezbeđivanja adekvatne pomoći na aerodromima u vidu hrane, pića ili smeštaja ako je kašnjenje duže od 24 sata. U zavisnosti od dužine kašnjenja i udaljenosti destinacije, putnici imaju pravo i na odštetu.
Iz Jute poručuju da je iako postoji puno zakonskih formi koje regulišu složene odnose u trouglu putnik-agencija-avioprevoznik, pitanje je koliko se one poštuju i na koji način se obaveze sprovode u delo. Dok pomenuti Zakon reguliše odnos putnik-avioprevoznik postoji i Zakon o turizmu koji reguliše odnos putnik-agencija, a prema njemu putnik može da tereti agenciju za propuste u organizaciji letovanja.
Dogovor sa Jatom je upravo iniciran da bi se izbegli ovakvi nesporazumi, a u cilju zaštite svih učesnika. Suština je da se mirnim putem prevaziđu eventualni sporovi koji budu nastali usled kašnjenja letova.
Đorđe Vukotić iz Jata poručuje da su problemi otklonjeni i da je sada saobraćaj u potpunosti normalizovan. On kaže da je jedan avion ispao iz saobraćaja zbog kvara, ali da je sada sve u redu i da će Jat maksimalno izaći u susretn putnicima koji su zbog ovoga kasnije otputovali na letovanje i da postoji mogućnost da se njihov povratak pomeri sa ujutro na uveče kako im odmor ne bi bio skraćen zbog kašnjenja u odlasku.
Dejan Denčić, aviomehaničar Jat Tehnike nam je pojasnio kako su kvarovi sasvim uobičajena pojava kod svih aviona i kod svih aviokompanija. To nije ništa neobično niti strašno, pošto se svi avioni veoma detaljno proveravaju pre svakog leta.
On kaže da se čak 90% kvarova može otkloniti u roku od deset dana. Oni se upisuju u posebnu knjigu odloženih radova. Ako je kvar ipak ozbiljniji on se može ispraviti odmah na platformi pre poletanja dok traje obavezna provera aviona, ili se pak mora avion povući u hangar, kada nastaje problem sa kašnjenjem.
Prema Denčićevim rečima, nema nikakve bojazni za putnike, a što se tiče kašnjenja oni treba da imaju u vidu da je bolje da zakasne u polasku nego da polete sa kvarom.