Poljska aviokompanija LOT je nameravala prošle zime da obustavi letove između Varšave i Beograda.
U poslednjem trenutku menadžment kompanije u Poljskoj je doneo odluku da umesto obustavljanja letova treba krenuti sa drugačijim pojačanim komercijalnim pristupom u Srbiji, za koju su smatrali da je dobro tržište.
Ovaj potez je bio više nego dobar, pošto je LOT od tog trenutka počeo da beleži sjajne rezultate. U predstavništvu ove kompanije su nam potvrdili da je broj putnika ovog leta udvostručen u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima sa aerodroma "Nikola Tesla", LOT je jedna od nekoliko inostranih aviokompanija koje su ostvarile rekordnu popunjenost na svim svojim letovima i od i do Beograda. Na svakom letu LOT-a tokom maja je bilo 53,4 putnika u proseku, a avioni kojima su leteli imaju kapacitet od 64 mesta (Embraer 170) ili 76 mesta (Embraer 175). Prema ovom podatku to znači da prosečna popunjenost dostiže 84% u zavisnosti od tipa aviona koji se koristi.
Iako dobra popunjenost na nekoj liniji ne mora da znači i profitabilnost, u LOT-u su nam potvrdili da to ovde nije slučaj. Na njihovu veliku radost linija između Beograda i Varšave je profitabilna.
Oni posebno ističu sve veći broj tranzitnih putnika – čak 55%, koji preko varšavskog aerodroma putuju dalje ka mnogim drugim destinacijama LOT-a.
"Putnici iz Srbije najviše lete ka Severnoj Americi. Toronto, Čikago i Njujork su nam najtraženije destinacije", rekla nam je Jelena Malavrazić, menadžer prodaje u Srbiji. Ona je naglasila i sve veću potražnju za letovima prema evropskim destinacijama: "LOT ima odlične konekcije ka Skandinaviji, bivšim sovjetskim gradovima i Nemačkoj. U poslednje vreme imamo dosta putnika koji preko Varšave lete do Helsinkija, Minska i Hamburga. Prag nam je takođe veoma tražena destinacija", dodala je Malavrazić.
LOT je od nedavno uveo i direktnu liniju prema Pekingu, a za putnike iz Srbije je omogućena odlična veza sa ovim gradom u odlasku, dok je u povratku potrebno noćenje u Varšavi. Povratak iz Pekinga može se organizovati i preko Beča u saradnji sa LOT-ovim Star Alliance partnerom Austrian Airlines-om.
"Trudićemo se da putnicima iz Srbije omogućimo i jednostavniji povratak iz Pekinga. Novi zimski red letenja bi trebalo da bude korigovan tako da omogući daleko više presedanja putnicima iz Beograda. Takođe čekamo i dolazak Drimlajnera (Dreamliner, Boeing 787), koji će značajno popraviti našu uslugu na interkontinentalnim letovima".
U LOT-u smatraju da će dolaskom Drimlajnera u flotu, putnici iz Srbije imati jedinstvenu priliku da lete povoljno i udobno do Amerike, najmodernijim avionom današnjice. LOT je prva evropska aviokompanija koja će ovaj revolucionaran avion uključiti u svoju flotu, krajem godine. Osim novog aviona, kao glavne prednosti LOT-a u odnosu na druge aviokompanije u beogradskom predstavništvu ističu jezik i veličinu tranzitnog aerodroma.
Putnici iz Srbije koji ne znaju engleski jezik i koji se plaše velikih stranih aerodroma na kojima moraju da presedaju, rado biraju LOT, baš iz razloga što se veoma jednostavno mogu sporazumeti sa Poljacima i što je aerodrom "Chopin" (Šopen) relativno mali i veoma jednostavan za snalaženje.
"Svako može da priča svojim jezikom, i onaj drugi će ga razumeti", rekla nam je Malavrazić, istakavši i slovensku bliskost dva naroda.
U prijatnom razgovoru sa veoma ljubaznim predstavnicima LOT-a, nismo mogli da se ne dotaknemo teme Evropskog fudbalskog prvenstva, koje se upravo održava u Poljskoj i Ukrajini. EURO 2012 je imao sjajne efekte na LOT.
"U našim avionima na svim evropskim i domaćim linijama u vreme fudbalskog prvenstva nema gde ni igla da padne", sa ponosom su nam rekli u LOT-u.